wtorek, 29 maja 2018

Szyfrowanie - kodowanie


Entuzjaści wprowadzania kodowania i programowania w edukacji najmłodszych dzieci zapewne znają wielowymiarowość tych określeń. Dla debiutujących w tym temacie kodowanie może w naturalny sposób kojarzyć się z kodami. Kodem określić możemy ciąg znaków, symboli, dźwięków itp. do których odczytania potrzebna jest jakaś ustalona reguła. Wysłana w ten sposób wiadomość może mieć charakter tajny, wtedy mówimy o szyfrze. Język jest także formą kodu i zapewne każdy wie, że aby go zrozumieć konieczna jest znajomość zasad, które nim rządzą - można nazwać to także kluczem.
Stosowanie kodów, szyfrów a także np. słów z innych języków może urozmaicić zajęcia edukacyjne jak i domowe zabawy.

Kody literowe i tajemnice maszyn szyfrujących.

Wieść niesie, że ponad 2000 lat temu Juliusz Cezar szyfrował informacje. W internecie można znaleźć kilka objaśnień dotyczących odczytywania kodu, np.: Jak przekazać tajną wiadomość?  lub Maszyna Cezara, czyli przygody z szyframi.
Tym samym zachęcam Was do zabawy! Skorzystajcie z powyżej zaprezentowanej maszyny i odkodujcie hasło: JCTEGPBG
Właśnie dowiedzieliście się jaka grupa osób bardzo często stosuje kody i szyfry podczas swoich zajęć.

GA-DE-RY-PO-LU-KI

Jednym z najbardziej znanych szyfrów jest GA-DE-RY-PO-LU-KI polegający na tym, że zamiast prawidłowej litery wstawiamy tą, która jest w zapisanej sylabie po sąsiedzku. Jeśli jakiejś litery nie ma w powyższym kodzie to zostawiamy tą, którą normalnie byśmy zapisali.
Na przykład słowo KODOWANIE zaszyfrowane prezentuje się następująco: IPEPWGNKD.

Pobawmy się dalej! Oto hasło, które należy odszyfrować: CZDIPUGEIG.
Pewnie niejeden czytelnik aż się oblizał.

Czekoladka

Szyfr znany w kilku odmianach, wśród których najbardziej znana jest wersja harcerska - czekoladka. Odczytanie wiadomości możliwie jest dzięki porównaniu symbolu do lokalizacji danej litery w kluczu.

I tak np.: symbol:

oznaczać będzie literę Bnatomiast ten:

literę A.Może warto spróbować sprawdzić swoje umiejętności?

Gratuluję! Ten tytuł zobowiązuje!

Alfabet ukryty w symbolach.

Za pomocą tylko tych trzech symboli kodowana jest litera, np.: "o" ma wartość 20. Należy zatem zakodować liczbę 20. To kreatywny sposób jednocześnie będący doskonałą zabawą matematyczną (liczbę 15 można zakodować np. jako 10 i 5 albo 10 i 1, 1, 1, 1, 1).

Materiały dodatkowe:
Autorki:
Aleksandra Schoen-Kamińska, Teresa Smoleń, Dorota Czech-Czerniak, Jolanta Okuniewska

0 comments:

Publikowanie komentarza